Arch Linux: Różnice pomiędzy wersjami

Z Linux Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
m (uproszczenie nazw infoboksów)
(red.)
Linia 2: Linia 2:
 
{{Dystrybucja
 
{{Dystrybucja
 
| logo        = [[Plik:Arch Linux - logo.png|125px]]
 
| logo        = [[Plik:Arch Linux - logo.png|125px]]
| producent  = Drużyna Aarona Griffina (wcześniej Judda Vineta)
+
| producent  = Zespół Aarona Griffina (wcześniej Judda Vineta)
| www        = https://www.archlinux.org/
+
| www        = https://www.archlinux.org
 
| 1_wydanie  = 11 marca 2002
 
| 1_wydanie  = 11 marca 2002
 
| wersja stabilna  = [[Rolling release]]
 
| wersja stabilna  = [[Rolling release]]
Linia 12: Linia 12:
 
| live        = Dostępna
 
| live        = Dostępna
 
}}
 
}}
'''Arch Linux''' (lub Arch; wym. arcz<ref>http://osdir.com/ml/linux.arch.general/2005-08/msg00254.html</ref>) – dystrybucja [[GNU/Linux|Linuksa]] stawiająca na szybkość, lekkość i prostość konfiguracji. Polecana jest średniozaawansowanym i zaawansowanym użytkownikom Linuksa, zaś odradzana dla początkujących.
+
'''Arch Linux''', w skrócie '''Arch''' (wym. ''arcz''<ref>http://osdir.com/ml/linux.arch.general/2005-08/msg00254.html</ref>) – dystrybucja [[GNU/Linux|Linuksa]] stawiająca na szybkość, lekkość i prostotę konfiguracji. Polecana jest średniozaawansowanym i zaawansowanym użytkownikom Linuksa, zaś odradzana dla początkujących.
  
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Rozwój Archa został zapoczątkowany przez kanadyjskiego programistę, Judda Vineta. Pierwsza wersja, Arch Linux 0.1, ukazała się 11 marca 2002 roku. Inspiracją do jego stworzenia była dystrybucja [[CRUX]], z którą Arch łączy wiele cech wspólnych. W 2007 roku Judd Vinet zrzekł się przewodnictwa. Amerykański programista Aaron Griffin, jego następca, kontynuuje projekt do dzisiaj.
+
Rozwój Archa został zapoczątkowany przez kanadyjskiego programistę, Judda Vineta. Pierwsza wersja, Arch Linux 0.1, ukazała się 11 marca 2002. Inspiracją do jego stworzenia była dystrybucja [[CRUX]], z którą Arch łączy wiele cech. W 2007 roku Judd Vinet zrzekł się przewodnictwa. Amerykański programista Aaron Griffin, jego następca, kontynuuje projekt do dzisiaj.
  
== Ideologia The Arch Way ==
+
== Ideologia – ''The Arch Way'' ==
Arch opiera się na zasadzie KISS (Keep It Simple, Stupid Nie Komplikuj, Głupku)<ref>https://wiki.archlinux.org/index.php/The_Arch_Way</ref> tłumaczonej też na BUZI (Bez Udziwnień Zapisu, Idioto). Twórcy Archa uważają, że użytkownik powinien znać swój system, dlatego zapewniają środowisko czyste, potężne i dostosowujące się do potrzeb użytkownika, w przeciwieństwie do dystrybucji opartych na konwencji point 'n' click. Arch nie zapewnia żadnych graficznych [[front-end]]ów dla swojego oprogramowania nawet instalatora.
+
Arch opiera się na zasadzie KISS (''Keep It Simple, Stupid'' – ''Nie Komplikuj, Głupku''<ref>https://wiki.archlinux.org/index.php/The_Arch_Way</ref>) tłumaczonej też na BUZI (''Bez Udziwnień Zapisu, Idioto''). Twórcy Archa uważają, że użytkownik powinien znać swój system, dlatego zapewniają środowisko czyste i dostosowujące się do potrzeb użytkownika, w przeciwieństwie do dystrybucji opartych na konwencji point 'n' click. Arch nie zapewnia żadnych graficznych [[front-end]]ów dla swojego oprogramowania nawet instalatora.
  
 
== Zarządzanie pakietami ==
 
== Zarządzanie pakietami ==
 
Oficjalne repozytoria zawierają tysiące pakietów. Arch używa menedżera pakietów [[pacman]] napisanego w języku C i zaprojektowanego jako szybki, mało wymagający program.  
 
Oficjalne repozytoria zawierają tysiące pakietów. Arch używa menedżera pakietów [[pacman]] napisanego w języku C i zaprojektowanego jako szybki, mało wymagający program.  
  
Arch zawiera także [[Arch Build System]], narzędzie działąjące podobnie do portów [[FreeBSD]] lub [[Portage]] [[Gentoo]]. Społeczność zapewnia AUR (Arch User Repository), ogromne repozytorium plików PKGBUILD dla ABS — zazwyczaj programów, które nie pojawiły się jeszcze w oficjalnych repozytoriach lub nieaktualnych.
+
Arch zawiera także [[Arch Build System]], narzędzie działające podobnie do portów [[FreeBSD]] lub [[Portage]] [[Gentoo]]. Społeczność zapewnia AUR (Arch User Repository), ogromne repozytorium plików PKGBUILD dla ABS — zazwyczaj programów, które nie pojawiły się jeszcze w oficjalnych repozytoriach lub nieaktualnych.
  
== Ciekawostki ==
+
== Ciekawostka ==
*Istnieją także społecznościowe projekty tworzące Archa na kernelu innym niż Linux [http://archbsd.net/ ArchBSD] oparte na [[FreeBSD]] i [http://www.archhurd.org/ Arch Hurd] na [[GNU Hurd]].
+
Istnieją także społecznościowe projekty tworzące Archa na jądrze innym niż Linux [//archbsd.net/ ArchBSD] oparte na [[FreeBSD]] i [//www.archhurd.org/ Arch Hurd] na [[GNU Hurd]].
  
== Odnośniki ==
+
== Linki zewnętrzne ==
*https://bugs.archlinux.org/ — raportowanie błędów.
+
* https://bugs.archlinux.org raportowanie błędów.
*https://wiki.archlinux.org/index.php/ — potężna Wiki o Archu, która przydaje się także użytkownikom innych dystrybucji.
+
* https://wiki.archlinux.org – wiki o Archu, która przydaje się także użytkownikom innych dystrybucji.
*https://bbs.archlinux.org/ — forum pomocy dla nowych użytkowników.  
+
* https://bbs.archlinux.org forum pomocy dla nowych użytkowników.  
  
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}

Wersja z 19:35, 31 paź 2015

Nuvola apps kate.png
Ta strona to zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.
Arch Linux
Dystrybucja Linuksa
Arch Linux - logo.png
Producent Zespół Aarona Griffina (wcześniej Judda Vineta)
Strona internetowa https://www.archlinux.org
Aktualna wersja stabilna Rolling release
Typ pakietów pkg.tar.xz
Menedżer pakietów pacman
Platforma systemowa i686, x86_64
Domyślne środowisko graficzne domyślnie CLI
Wersja live Dostępna

Arch Linux, w skrócie Arch (wym. arcz[1]) – dystrybucja Linuksa stawiająca na szybkość, lekkość i prostotę konfiguracji. Polecana jest średniozaawansowanym i zaawansowanym użytkownikom Linuksa, zaś odradzana dla początkujących.

Historia

Rozwój Archa został zapoczątkowany przez kanadyjskiego programistę, Judda Vineta. Pierwsza wersja, Arch Linux 0.1, ukazała się 11 marca 2002. Inspiracją do jego stworzenia była dystrybucja CRUX, z którą Arch łączy wiele cech. W 2007 roku Judd Vinet zrzekł się przewodnictwa. Amerykański programista Aaron Griffin, jego następca, kontynuuje projekt do dzisiaj.

Ideologia – The Arch Way

Arch opiera się na zasadzie KISS (Keep It Simple, StupidNie Komplikuj, Głupku[2]) tłumaczonej też na BUZI (Bez Udziwnień Zapisu, Idioto). Twórcy Archa uważają, że użytkownik powinien znać swój system, dlatego zapewniają środowisko czyste i dostosowujące się do potrzeb użytkownika, w przeciwieństwie do dystrybucji opartych na konwencji point 'n' click. Arch nie zapewnia żadnych graficznych front-endów dla swojego oprogramowania – nawet instalatora.

Zarządzanie pakietami

Oficjalne repozytoria zawierają tysiące pakietów. Arch używa menedżera pakietów pacman napisanego w języku C i zaprojektowanego jako szybki, mało wymagający program.

Arch zawiera także Arch Build System, narzędzie działające podobnie do portów FreeBSD lub Portage Gentoo. Społeczność zapewnia AUR (Arch User Repository), ogromne repozytorium plików PKGBUILD dla ABS — zazwyczaj programów, które nie pojawiły się jeszcze w oficjalnych repozytoriach lub nieaktualnych.

Ciekawostka

Istnieją także społecznościowe projekty tworzące Archa na jądrze innym niż Linux – ArchBSD oparte na FreeBSD i Arch Hurd na GNU Hurd.

Linki zewnętrzne

Przypisy