Gentoo Linux

Z Linux Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gentoo
Dystrybucja Linuksa
Logo dystrybucji
Producent Daniel Robbins
Strona internetowa http://www.gentoo.org/
Data wydania pierwszej wersji 31 marca 2002
Aktualna wersja stabilna Rolling release
Menedżer pakietów Portage
Platforma systemowa i386, AMD64, PowerPC, PowerPC64, SPARC, DEC Alpha, ARM, MIPS, PA-RISC, S390, IA-64
Domyślne środowisko graficzne brak
Wersja live Dostępna

Gentoo Linux – dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux. Jej celem jest maksymalna możliwa konfigurowalność i dopasowanie do potrzeb użytkownika i sprzętu.

Historia

Gentoo zrodziło się w grudniu 1999 jako projekt Daniela Robbinsa o nazwie Enoch Linux. Jego celem było stworzenie dystrybucji bez prekompilowanych plików binarnych i z minimalną ilością koniecznych aplikacji tak, aby każdy użytkownik mógł dostosować system do swoich wymagań. Twórca pracował nad eksperymentalnym forkiem GCC, dzięki któremu projekt dostał wyraźnego przyśpieszenia w działaniu aplikacji. Nieco później nazwa dystrybucji została zmieniona na Gentoo Linux, gdzie Gentoo jest gatunkiem pingwina, który pływa najszybciej. Przez kłopoty z sprzętem, Daniel został zmuszony do przeniesienia się na FreeBSD. Kilka miesięcy później powrócił do projektu, a owocem użytkowania FreeBSD było wiele poprawek do systemu Portage.

Cechy

Gentoo to dystrybucja, posiadająca mało pakietów binarnych (można ściągnąć większe paczki typu Firefox, czy LibreOffice). Posiada własny system init, znany jako OpenRC, który może być używany również w innych dystrybucjach. Gentoo posiada również swój system - Portage - wzorowany na portach FreeBSD. Do jego obsługi używane jest narzędzie emerge.

Linki zewnętrzne