KDE Software Compilation: Różnice pomiędzy wersjami

Z Linux Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Któregoś dnia i tak to wyremontuję)
(remoncik; cdn)
Linia 8: Linia 8:
 
| biblioteka  = [[Qt]]
 
| biblioteka  = [[Qt]]
 
}}
 
}}
{{T|K Desktop Environment|w skrócie '''KDE''', niegdyś '''Kool Desktop Environment'''}}[[środowisko graficzne]] zrealizowane jako wolne oprogramowanie dla systemów operacyjnych Unix i GNU/Linux. Zawiera bogaty system bibliotek do tworzenia aplikacji w środowisku graficznym. Obok [[GNOME]] jest jednym z dwóch najpopularniejszych uniksowych środowisk graficznych.
+
{{T|K Desktop Environment|w skrócie '''KDE''', niegdyś '''Kool Desktop Environment'''}}[[środowisko graficzne]] przeznaczone dla systemów operacyjnych z rodziny Uniksa, w tym [[GNU/Linux|GNU/Linuksa]]. Jest jednym z najpopularniejszych środowisk graficznych.
  
Najnowsze wydanie stabilne to 4.11.
+
Zawiera wiele aplikacji z różnych kategorii - programy biurowe, graficzne, proste gry, narzędzia do konfiguracji systemu i inne.
 +
 
 +
== Historia ==
 +
Projekt powstał w 1999 roku. Twórcą projektu jest [[wikipedia:pl:Matthias Ettrich|Matthias Ettrich]],  który uznał, że potrzebny jest spójne, ładnie wyglądające środowisko graficzne, które będzie przyjazne zwykłemu użytkownikowi. 14 października 1996 podzielił on się swoimi opiniami na usenetowej grupie ''de.comp.os.linux.misc'' (chociaż sam jego post był napisany w języku angielskim). Spotkał się on z dużym zainteresowaniem i był początkiem projektu KDE<ref>https://groups.google.com/forum/#!msg/de.comp.os.linux.misc/SDbiV3Iat_s/zv_D_2ctS8sJ</ref>.
 +
 
 +
Początkowo rozwinięciem skrótu ''KDE'' było ''Kool Desktop Environment'', a sam skrót był nawiązaniem do już istniejęcego [[CDE]] (''Common Desktop Environment'', współcześnie prawie nieużywane). Niedługo po rozpoczęciu projektu uznano jednak, że litera ''K'' nie powinna niczego oznaczać, rozwinięciem skrótu stało się wówczas ''K Desktop Environment''.
  
 
{{KDE}}
 
{{KDE}}
 +
 +
{{Przypisy}}
  
 
[[Kategoria:KDE|!]]
 
[[Kategoria:KDE|!]]
 
[[Kategoria:Środowiska graficzne]]
 
[[Kategoria:Środowiska graficzne]]

Wersja z 07:13, 5 sie 2014

Nuvola apps kate.png
Ta strona to zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.
KDE Software Compilation
Środowisko graficzne
Oficjalne logo KDE
Strona internetowa http://www.kde.org/
Data wydania pierwszej wersji stabilnej 20 października 1997
Aktualna wersja stabilna 4.11
Licencja GPL
Oparte na bibliotece Qt

K Desktop Environment (w skrócie KDE, niegdyś Kool Desktop Environment) – środowisko graficzne przeznaczone dla systemów operacyjnych z rodziny Uniksa, w tym GNU/Linuksa. Jest jednym z najpopularniejszych środowisk graficznych.

Zawiera wiele aplikacji z różnych kategorii - programy biurowe, graficzne, proste gry, narzędzia do konfiguracji systemu i inne.

Historia

Projekt powstał w 1999 roku. Twórcą projektu jest Matthias Ettrich, który uznał, że potrzebny jest spójne, ładnie wyglądające środowisko graficzne, które będzie przyjazne zwykłemu użytkownikowi. 14 października 1996 podzielił on się swoimi opiniami na usenetowej grupie de.comp.os.linux.misc (chociaż sam jego post był napisany w języku angielskim). Spotkał się on z dużym zainteresowaniem i był początkiem projektu KDE[1].

Początkowo rozwinięciem skrótu KDE było Kool Desktop Environment, a sam skrót był nawiązaniem do już istniejęcego CDE (Common Desktop Environment, współcześnie prawie nieużywane). Niedługo po rozpoczęciu projektu uznano jednak, że litera K nie powinna niczego oznaczać, rozwinięciem skrótu stało się wówczas K Desktop Environment.

Przypisy