KDE Software Compilation: Różnice pomiędzy wersjami

Z Linux Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
(to już nie stub)
Linia 1: Linia 1:
{{Stub}}
 
 
{{Środowisko infobox
 
{{Środowisko infobox
 
| logo        = [[Plik:KDE logo.svg|25px|Oficjalne logo KDE]]
 
| logo        = [[Plik:KDE logo.svg|25px|Oficjalne logo KDE]]

Wersja z 07:53, 5 sie 2014

KDE Software Compilation
Środowisko graficzne
Oficjalne logo KDE
Strona internetowa http://www.kde.org/
Data wydania pierwszej wersji stabilnej 20 października 1997
Aktualna wersja stabilna 4.13.3
Licencja GPL
Oparte na bibliotece Qt

K Desktop Environment (w skrócie KDE, niegdyś Kool Desktop Environment) – środowisko graficzne oparte o bibliotekę Qt przeznaczone dla systemów operacyjnych z rodziny Uniksa, w tym GNU/Linuksa. Jest jednym z najpopularniejszych środowisk graficznych.

Zawiera wiele aplikacji z różnych kategorii - programy biurowe, graficzne, proste gry, narzędzia do konfiguracji systemu i inne.

Historia

Początki

Projekt powstał w 1999 roku. Twórcą projektu jest Matthias Ettrich, który uznał, że potrzebny jest spójne, ładnie wyglądające środowisko graficzne, które będzie przyjazne zwykłemu użytkownikowi. 14 października 1996 podzielił on się swoimi opiniami na usenetowych grupach comp.os.linux.misc[1] i de.comp.os.linux.misc[2] (w drugim przypadku jego post również był napisany w języku angielskim). Spotkał się on z dużym zainteresowaniem i był początkiem projektu KDE.

Początkowo rozwinięciem skrótu KDE było Kool Desktop Environment, a sam skrót był nawiązaniem do już istniejęcego CDE (Common Desktop Environment, współcześnie prawie nieużywane). Niedługo po rozpoczęciu projektu uznano jednak, że litera K nie powinna niczego oznaczać, rozwinięciem skrótu stało się wówczas K Desktop Environment.

Dalsze wydania

Wersja 1.0 zestawu oprogramowania KDE (KDE Software Compilation) została wydana 12 lipca 1998 i bazowała na Qt z gałęzi 1.x. Od tego momentu pierwsza cyfra wersji oznacza używaną wersję tej biblioteki.

Wydanie Data wydania
1.0 12 lipca 1998
2.0 23 października 2000
3.0 3 kwietnia 2002
4.0 11 stycznia 2008

Współcześnie używane jest KDE SC w wersjach 4.x, oparte o Qt 4. Najnowszą wersją stabilną środowiska jest 4.13.3, wydana 15 lipca 2014. Jednocześnie trwają prace nad piątym wydaniem środowiska, opartym o bibliotekę Qt 5.

Przypisy