Linux Wiki:Wyróżniony artykuł/Archiwum
Tutaj znajduje się archiwum Wyróżnionych artykułów Linux Wiki.
Spis treści
2013
Grudzień – Vim
Vim – edytor tekstu, dołączany domyślnie do wielu dystrybucji Linuksa. Działa w środowisku tekstowym, jak i graficznym. Umożliwia sprawdzanie pisowni i kolorowanie składni. Jest często używany do pisania programów, jak i innych zastosowańa.
2014
Styczeń – zypper
zypper – program do zarządzania pakietami oraz repozytoriami występujący w dystrybucji openSUSE. Używa silnika ZYpp. Jej używany z poziomu terminala, przy użyciu słownych poleceń.
Luty – /etc/apt/sources.list
/etc/apt/sources.list
– plik zawierający konfigurację programu APT, występujący w Debianie i systemach od niego pochodnych (m. in. Ubuntu czy Linux Mint). Rozszerzeniem tego pliku są pliki znajdujące się w katalogu /etc/apt/sources.list.d/
.
Maj – Midnight Commander
Midnight Commander – ortodoksyjny menadżer plików w środowisku Linux, klon popularnego w DOS menadżera Norton Commander. Działa w środowisku pseudograficznym, stworzonym w kodzie ASCII, jednak w rzeczywistości jest to środowisko tekstowe.
Sierpień – KDE SC
K Desktop Environment (w skrócie KDE, niegdyś Kool Desktop Environment) – środowisko graficzne na systemy uniksowe (i nie tylko). Zostało oparte o bibliotekę Qt i jest wolnym oprogramowaniem. Projekt powstał w 1996 roku, a obecnie jest jednym z najpopularniejszych tego typu. Zawiera szeroką gamę różnych aplikacji, począwszy od prostych narzędzi do zaawansowanych edytorów graficznych.
2015
Styczeń – zypper
zypper – konsolowy program do zarządzania pakietami i ich repozytoriami występujący w dystrybucji openSUSE. Używa silnika ZYpp. Podobnie jak w przypadku apt-geta, jego obsługa polega na podawaniu w parametrach uruchamiania słownych poleceń (takich jak install czy remove) oraz parametrów tych poleceń (np. nazw pakietów), jeśli są potrzebne.
Maj – WeeChat
WeeChat – konsolowy klient IRC przeznaczony na systemy uniksowe, jeden z najpopularniejszych programów tego typu. Został udostępniony na licencji GNU GPL i jest wciąż aktywnie rozwijamy. Posiada pełne tłumaczenie na język polski.
WeeChat posiada pełną obsługę protokołu IRC, wraz z CTCP, DCC i kilkunastoma dodatkowymi funkcjami. Jest modularny, składa się z lekkiego jądra i dodatkowych wtyczek, które odpowiadają za dodatkowe funkcje.
Wrzesień – rekonq
rekonq – przeglądarka internetowa przeznaczona oparta o bibliotekę Qt. Jest przeznaczona do użytku w środowisku graficznym KDE Software Compilation, z którym się dobrze integruje. Jest często domyślnie zainstalowana w dystrybucjach opartych o to środowisko jako zamiennik standardowego, ale cięższego i bardziej skomplikowanego Konquerora (będącego zarazem przeglądarką plików). Została oparta o silnik WebKit.