Linux Wiki
linuxwiki.pl>PiotrekD
mNie podano opisu zmian
linuxwiki.pl>PiotrekD.bot
m (Poprawki typograficzne)
Linia 1: Linia 1:
{{T}}plik występujący w systemach uniksowych, w katalogu <code>[[:/etc]]</code>. Jego zawartość jest wyświetlana za każdym razem, gdy użytkownik loguje się na swoje konto w konsoli, zanim otwarta zostanie powłoka. Jest to prosty, surowy dokument tekstowy - nie obsługuje interpolacji komend, zmiennych, czy formatowania, jego zawartość jest za każdym razem wyświetlana w "czystej" formie. Jest często używany przez administratorów do przekazywania ważnych informacji innym użytkownikom. Jego nazwa pochodzi od pierwszych liter słów '''Message Of The Day''' (''Wiadomość dnia'').
+
{{T}}plik występujący w systemach uniksowych, w katalogu <code>[[:/etc]]</code>. Jego zawartość jest wyświetlana za każdym razem, gdy użytkownik loguje się na swoje konto w konsoli, zanim otwarta zostanie powłoka. Jest to prosty, surowy dokument tekstowy nie obsługuje interpolacji komend, zmiennych, czy formatowania, jego zawartość jest za każdym razem wyświetlana w "czystej" formie. Jest często używany przez administratorów do przekazywania ważnych informacji innym użytkownikom. Jego nazwa pochodzi od pierwszych liter słów '''Message Of The Day''' (''Wiadomość dnia'').
   
 
Przykładowy plik <code>/etc/motd</code> (domyślny dla [[Debian]]a):
 
Przykładowy plik <code>/etc/motd</code> (domyślny dla [[Debian]]a):

Wersja z 18:15, 5 lis 2014

/etc/motd – plik występujący w systemach uniksowych, w katalogu /etc. Jego zawartość jest wyświetlana za każdym razem, gdy użytkownik loguje się na swoje konto w konsoli, zanim otwarta zostanie powłoka. Jest to prosty, surowy dokument tekstowy – nie obsługuje interpolacji komend, zmiennych, czy formatowania, jego zawartość jest za każdym razem wyświetlana w "czystej" formie. Jest często używany przez administratorów do przekazywania ważnych informacji innym użytkownikom. Jego nazwa pochodzi od pierwszych liter słów Message Of The Day (Wiadomość dnia).

Przykładowy plik /etc/motd (domyślny dla Debiana):

The programs included with the Debian GNU/Linux system are free software;
the exact distribution terms for each program are described in the
individual files in /usr/share/doc/*/copyright.

Debian GNU/Linux comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY, to the extent
permitted by applicable law.