Arch Linux

Z Linux Wiki
(Przekierowano z Arch)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nuvola apps kate.png
Ta strona to zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.
Arch Linux
Dystrybucja Linuksa
Arch Linux - logo.png
Producent Zespół Aarona Griffina (wcześniej Judda Vineta)
Strona internetowa https://www.archlinux.org
Aktualna wersja stabilna Rolling release
Typ pakietów tar.xz
Menedżer pakietów pacman
Platforma systemowa i686, x86_64, ARM[1]
Domyślne środowisko graficzne domyślnie CLI
Wersja live Dostępna

Arch Linux, w skrócie Arch (wym. arcz[2]) – dystrybucja Linuksa stawiająca na szybkość, lekkość i prostotę konfiguracji. Polecana jest średniozaawansowanym i zaawansowanym użytkownikom Linuksa, zaś odradzana dla początkujących.

Historia[edytuj]

Rozwój Archa został zapoczątkowany przez kanadyjskiego programistę, Judda Vineta. Pierwsza wersja, Arch Linux 0.1, ukazała się 11 marca 2002. Inspiracją do jego stworzenia była dystrybucja CRUX, z którą Arch łączy wiele cech. W 2007 roku Judd Vinet zrzekł się przewodnictwa. Amerykański programista Aaron Griffin, jego następca, kontynuuje projekt do dzisiaj.

Ideologia – The Arch Way[edytuj]

Arch opiera się na zasadzie KISS (Keep It Simple, StupidNie Komplikuj, Głupku[3]) tłumaczonej też na BUZI (Bez Udziwnień Zapisu, Idioto). Twórcy Archa uważają, że użytkownik powinien znać swój system, dlatego zapewniają środowisko czyste i dostosowujące się do potrzeb użytkownika, w przeciwieństwie do dystrybucji opartych na konwencji point 'n' click. Arch nie zapewnia żadnych graficznych front-endów dla swojego oprogramowania – nawet instalatora.

Zarządzanie pakietami[edytuj]

Oficjalnym menedżerem pakietów jest pacman - niewielki, tekstowy program napisany w języku C, udostępniony na licencji GNU.

Instalacja pakietów z repozytorium[edytuj]

$ pacman -S nazwa_pakietu

Instalacja pakietów offline[edytuj]

$ pacman -U nazwa_pakietu.tar.xz

Aktualizacja systemu[edytuj]

$ pacman -Syu

Aktualizacja pamięci cache repozytoriów[edytuj]

$ pacman -Sy

Wyszukiwanie pakietów[edytuj]

$ pacman -Ss nazwa_pakietu

Dezinstalacja pakietów[edytuj]

$ pacman -R nazwa_pakietu

Spis możliwych komend[edytuj]

$ pacman -h

Podręcznik użytkownika[edytuj]

$ man pacman

(ABS) Arch Build System[edytuj]

Arch zawiera Arch Build System. Jest to narzędzie działające podobnie do portów FreeBSD lub Portage Gentoo. Umożliwia ono przystępnie łatwe tworzenie pakietów .tar.xz z kodu źródłowego i reguł zawartych w plikach PKGBUILD.

(AUR) Arch User Repository[edytuj]

Społeczność zgromadzona wokół dystrybucji prowadzi publiczne repozytorium portów ABS, zwane Arch User Repository. Uchodzi ono za jedno z największych tego typu repozytoriów (pośród społecznościowych repozytoriów innych dystrybucji), ze względu na ogromną ilość pakietów w nim zawartych. Aby skorzystać z AUR, wystarczy pobrać szukany przez nas port ze strony https://aur.archlinux.org/ i zbudować pakiet za pomocą ABS. W celu usprawnienia korzystania z AUR powstały nieoficjalne menedżery pakietów, takie jak: apacman, czy yaourt, które rozszerzają możliwości pacmana poprzez zapewnienie dostępu do AUR przez interfejs zbliżony do domyślnego menedżera pakietów. Dzięki tym narzędziom możliwe jest zaktualizowanie naraz całego systemu, włącznie z pakietami zainstalowanymi z AUR.

Ciekawostka[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy[edytuj]