Arch Linux

Z Linux Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nuvola apps kate.png
Ta strona to zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.
Arch Linux
Dystrybucja Linuksa
Arch Linux - logo.png
Producent Zespół Aarona Griffina (wcześniej Judda Vineta)
Strona internetowa https://www.archlinux.org
Aktualna wersja stabilna Rolling release
Typ pakietów tar.xz
Menedżer pakietów pacman
Platforma systemowa i686, x86_64, ARM[1]
Domyślne środowisko graficzne domyślnie CLI
Wersja live Dostępna

Arch Linux, w skrócie Arch (wym. arcz[2]) – dystrybucja Linuksa stawiająca na szybkość, lekkość i prostotę konfiguracji. Polecana jest średniozaawansowanym i zaawansowanym użytkownikom Linuksa, zaś odradzana dla początkujących.

Historia

Rozwój Archa został zapoczątkowany przez kanadyjskiego programistę, Judda Vineta. Pierwsza wersja, Arch Linux 0.1, ukazała się 11 marca 2002. Inspiracją do jego stworzenia była dystrybucja CRUX, z którą Arch łączy wiele cech. W 2007 roku Judd Vinet zrzekł się przewodnictwa. Amerykański programista Aaron Griffin, jego następca, kontynuuje projekt do dzisiaj.

Ideologia – The Arch Way

Arch opiera się na zasadzie KISS (Keep It Simple, StupidNie Komplikuj, Głupku[3]) tłumaczonej też na BUZI (Bez Udziwnień Zapisu, Idioto). Twórcy Archa uważają, że użytkownik powinien znać swój system, dlatego zapewniają środowisko czyste i dostosowujące się do potrzeb użytkownika, w przeciwieństwie do dystrybucji opartych na konwencji point 'n' click. Arch nie zapewnia żadnych graficznych front-endów dla swojego oprogramowania – nawet instalatora.

Zarządzanie pakietami

Oficjalnym menedżerem pakietów jest pacman - niewielki, tekstowy program napisany w języku C, udostępniony na licencji GNU.

Instalacja pakietów z repozytorium

$ pacman -S nazwa_pakietu

Instalacja pakietów offline

$ pacman -U nazwa_pakietu.tar.xz

Aktualizacja systemu

$ pacman -Syu

Aktualizacja pamięci cache repozytoriów

$ pacman -Sy

Wyszukiwanie pakietów

$ pacman -Ss nazwa_pakietu

Dezinstalacja pakietów

$ pacman -R nazwa_pakietu

Spis możliwych komend

$ pacman -h

Podręcznik użytkownika

$ man pacman

(ABS) Arch Build System

Arch zawiera Arch Build System. Jest to narzędzie działające podobnie do portów FreeBSD lub Portage Gentoo. Umożliwia ono przystępnie łatwe tworzenie pakietów .tar.xz z kodu źródłowego i reguł zawartych w plikach PKGBUILD.

(AUR) Arch User Repository

Społeczność zgromadzona wokół dystrybucji prowadzi publiczne repozytorium portów ABS, zwane Arch User Repository. Uchodzi ono za jedno z największych tego typu repozytoriów (pośród społecznościowych repozytoriów innych dystrybucji), ze względu na ogromną ilość pakietów w nim zawartych. Aby skorzystać z AUR, wystarczy pobrać szukany przez nas port ze strony https://aur.archlinux.org/ i zbudować pakiet za pomocą ABS. W celu usprawnienia korzystania z AUR powstały nieoficjalne menedżery pakietów, takie jak: apacman, czy yaourt, które rozszerzają możliwości pacmana poprzez zapewnienie dostępu do AUR przez interfejs zbliżony do domyślnego menedżera pakietów. Dzięki tym narzędziom możliwe jest zaktualizowanie naraz całego systemu, włącznie z pakietami zainstalowanymi z AUR.

Ciekawostka

Linki zewnętrzne

Przypisy