Debian

Z Linux Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nuvola apps kate.png
Ta strona to zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.
Debian
Dystrybucja Linuksa
Logo dystrybucji
Strona internetowa http://www.debian.org/
Data wydania pierwszej wersji 16 sierpnia 1993
Aktualna wersja stabilna Jessie 8.7
Aktualna wersja rozwojowa Stretch
Typ pakietów DEB
Menedżer pakietów APT, dpkg
Platforma systemowa x86, AMD64, PowerPC, ARM i inne
Domyślne środowisko graficzne Głównie GNOME 3
Wersja live Dostępna

Debian – popularna dystrybucja systemu GNU/Linux. Datą wydania jej pierwszej wersji jest 16 sierpnia 1993 roku. Wersja ta została wydana przez Iana Murdocka.

Dystrybucja ta jest ceniona bardzo za swoją stabilność. Pakiety, przed dostaniem się do oficjalnego repozytorium przechodzą przez dłuższy czas testy w innych repozytoriach, podczas których są wiele razy łatane, by uniknąć błędów. Z powodu owej stabilności jest on bardzo często używany jako system serwerowy, chociaż jest on również używany na komputerach typu desktop. Nowe wersje systemu są wydawane nieregularnie, główne wydania ukazują się jednak co około 2 lata. Błędy można zgłaszać za pomocą narzędzia reportbug.

Debian wprowadził do świata Linuksa wiele nowości, chociażby wygodny system zarządzania pakietami, APT. Oparto na nim wiele innych dystrybucji, m. in. Ubuntu, czy Linux Mint.

Domyślnym środowiskiem graficznym Debiana jest GNOME, lecz od wersji 8.0 ma nastąpić zmiana na Xfce. Poza tymi dwoma, można pobrać inne z serwera Xorg, takie jak KDE[1].

Debian jest dystrybucją o otwartym kodzie. Domyślnie nie zawiera ona żadnych elementów o zamkniętym kodzie, ale mogą one zostać zainstalowane poprzez dodatkowe repozytoria.

Przypisy