Gentoo Linux

Z Linux Wiki
(Przekierowano z Gentoo)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gentoo
Dystrybucja Linuksa
Logo dystrybucji
Producent Daniel Robbins
Strona internetowa http://www.gentoo.org/
Data wydania pierwszej wersji 31 marca 2002
Aktualna wersja stabilna Rolling release
Menedżer pakietów Portage
Platforma systemowa i386, AMD64, PowerPC, PowerPC64, SPARC, DEC Alpha, ARM, MIPS, PA-RISC, S390, IA-64
Domyślne środowisko graficzne brak
Wersja live Dostępna

Gentoo Linux – dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux. Jej celem jest maksymalna możliwa konfigurowalność i dopasowanie do potrzeb użytkownika i sprzętu.

Historia[edytuj]

Gentoo zrodziło się w grudniu 1999 jako projekt Daniela Robbinsa o nazwie Enoch Linux. Jego celem było stworzenie dystrybucji bez prekompilowanych plików binarnych i z minimalną ilością koniecznych aplikacji tak, aby każdy użytkownik mógł dostosować system do swoich wymagań. Twórca pracował nad eksperymentalnym forkiem GCC, dzięki któremu projekt dostał wyraźnego przyśpieszenia w działaniu aplikacji. Nieco później nazwa dystrybucji została zmieniona na Gentoo Linux, gdzie Gentoo jest gatunkiem pingwina, który pływa najszybciej. Przez kłopoty z sprzętem, Daniel został zmuszony do przeniesienia się na FreeBSD. Kilka miesięcy później powrócił do projektu, a owocem użytkowania FreeBSD było wiele poprawek do systemu Portage.

Cechy[edytuj]

Gentoo to dystrybucja, posiadająca mało pakietów binarnych (można ściągnąć większe paczki typu Firefox, czy LibreOffice). Posiada własny system init, znany jako OpenRC, który może być używany również w innych dystrybucjach. Gentoo posiada również swój system - Portage - wzorowany na portach FreeBSD. Do jego obsługi używane jest narzędzie emerge.

Linki zewnętrzne[edytuj]