Linux Wiki
Advertisement
KDE Software Compilation
Środowisko graficzne
Oficjalne logo KDE
KDE 4 i Plasma na Debianie
Strona internetowa http://www.kde.org/
Data wydania pierwszej wersji stabilnej 20 października 1997
Aktualna wersja stabilna 4.14.3 (wydana 11.11.2014)[1]
Licencja GPL
Oparte na bibliotece Qt

KDE Software Compilation (w skrócie KDE SC, niegdyś K Desktop Environment, potocznie zwane często po prostu KDE[2]) – środowisko graficzne oparte o bibliotekę Qt przeznaczone dla systemów operacyjnych z rodziny Uniksa, w tym GNU/Linuksa, tworzone przez społeczność KDE. Jest jednym z najpopularniejszych środowisk graficznych.

Zawiera wiele aplikacji z różnych kategorii – programy biurowe, graficzne, proste gry, narzędzia do konfiguracji systemu i inne.

Historia[]

Początki[]

Projekt powstał w 1996 roku. Twórcą projektu jest Matthias Ettrich, który uznał, że potrzebny jest spójne, ładnie wyglądające środowisko graficzne, które będzie przyjazne zwykłemu użytkownikowi. 14 października 1996 podzielił on się swoimi opiniami na usenetowych grupach comp.os.linux.misc[3] i de.comp.os.linux.misc[4] (w drugim przypadku jego post również był napisany w języku angielskim). Spotkał się on z dużym zainteresowaniem i był początkiem projektu KDE.

Początkowo rozwinięciem skrótu KDE było Kool Desktop Environment, a sam skrót był nawiązaniem do już istniejęcego CDE (Common Desktop Environment, współcześnie prawie nieużywane). Niedługo po rozpoczęciu projektu uznano jednak, że litera K nie powinna niczego oznaczać, rozwinięciem skrótu stało się wówczas K Desktop Environment.

Wraz z wydaniem wersji 4.4 w lutym 2010 roku nazwa środowiska graficznego została zmieniona na KDE Software Compilation (krócej: KDE SC), a sama nazwa KDE (już bez rozwinięcia) przypadła społeczności związanej z projektem.

Dalsze wydania[]

Wersja 1.0 KDE została wydana 12 lipca 1998 i bazowała na Qt z gałęzi 1.x. Od tego momentu pierwsza cyfra wersji oznacza używaną wersję tej biblioteki.

Wydanie Data wydania
1.0 12 lipca 1998
2.0 23 października 2000
3.0 3 kwietnia 2002
4.0 11 stycznia 2008

Koniec[]

W sierpniu 2014 zapadła decyzja o zakończeniu wspierania tego środowiska graficznego jako całości. Zamiast tego oprogramowanie, które wcześniej wchodziło w jego skład, zostało przyporządkowane do jednego z trzech zestawów:[5][6]

  • KDE Frameworks 5 – biblioteki,
  • KDE Plasma 5 – pulpit i jego elementy,
  • KDE Applications – aplikacje użytkowe.

Tym samym ostatnią gałęzią KDE SC jest gałąź 4.14.

Przypisy[]

Advertisement