KSysGuard

Z Linux Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ikona - Oxygen - historia.pngKDE logo.svg Ze względu na zmiany w podziale aplikacji rozwijanych przez społeczność KDE niektóre informacje zawarte w tym artykule mogą być nieaktualne.

Śmiało zweryfikuj i zaktualizuj, jeśli to konieczne, zawarte informacje i usuń ten szablon!

Monitor systemowy
Program
KSysGuard.png
Strona internetowa https://userbase.kde.org/KSysGuard
Aktualna wersja 4.11.11
Środowisko graficzne Logo KDE KDE SC
Typ menedżer zadań
Licencja GNU GPL 2

KSysGuard, znany też jako KDE System Guard, KDE System Monitor, a w polskiej wersji również jako Monitor systemowy – graficzny program wchodzący w skład środowiska graficznego KDE Software Compilation. Służy do przeglądania listy procesów i zarządzania nimi, a także przeglądania różnych statystyk związanych z działaniem komputera i systemu.

Lista procesów, umieszczona w pierwszej karcie, wyświetla wszystkie procesy działające w systemie, wraz z informacjami o nich, takimi jak PID, zużycie procesora, pamięci, polecenie użyte do uruchomienia procesu, czy nazwa okna, w którym działa proces (jeśli takowe posiada). Listę można sortować według tych informacji oraz filtrować według nazwy lub użytkownika. Możliwe jest też wyświetlenie drzewa procesów.

Druga karta, zatytułowana Obciążenie systemu zawiera wykresy liniowe przedstawiające zużycie procesora, RAM-u i sieci. Możliwe jest też tworzenie własnych kart i dodawanie do nich innych pomiarów, takich jak np. przepustowość dysku twardego, wolne i zajęte miejsce na partycji, uptime (czas od uruchomienia systemu), zużycie pamięci wymiany, czy liczba procesów. Każdy z pomiarów może być przedstawiony jako wykres liniowy, słupkowy, czy jako liczba.

Galeria[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

  • htop - konsolowy menedżer zadań;
  • ps - polecenie wyświetlające listę procesów.