Mandriva

Z Linux Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mandriva (dawniej Mandrakelinux i Linux Mandrake) – dystrybucja GNU/Linuksa przeznaczona dla początkujących użytkowników. Obecnie nie jest już aktywnie rozwijana – jej ostatnia wersja została wydana 28 sierpnia 2011. Mandriva była wydawana przez francuską firmę Mandriva (dawniej Mandrakesoft) od 1998 roku.

Dystrybucja ta była przeznaczona głównie dla początkujących, nieobeznanych z Linuksem użytkowników. Posiadała domyślnie zainstalowane środowisko graficzne, razem z programami. Konfiguracja systemu możliwa była w graficznym konfiguratorze.

Historia[edytuj]

Na początku Mandriva była zbiorem pakietów do Red Hat Linux. Po jakimś czasie się usamodzielniła i rozwinęła. W 2011 roku, 28 sierpnia, wydana została ostatnia wersja tejże dystrybucji, 2011 Hydrogen, jednocześnie zaprzestano jej rozwoju. Większość developerów i użytkowników Mandrivy przeszło wówczas na jej forka, Mageię. Ponadto w 2013 r. utworzono fundację OpenMandriva, która zadeklarowała się tworzyć inną dystrybucję o nazwie OpenMandriva Lx, zwaną często po prostu OpenMandrivą.

Dystrybucje wywodzące się z Mandrivy[edytuj]

Na bazie pakietów z Mandriva Linux powstały niezależne dystrybucje, nierzadko rozwijane do dziś, na przykład: