Spectacle

Z Linux Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spectacle
Program
Program Spectacle
Autor Boudhayan Gupta
Aktualna wersja 16.04.2
Typ aplikacja do robienia zrzutów ekranu
Napisany w C++ (z użyciem biblioteki Qt)
Licencja GNU GPL v2

Spectacle – aplikacja do robienia zrzutów ekranu rozwijana w ramach projektu KDE. Zastąpiła w wersji 15.12 (wydanej 16 grudnia 2015) zestawu KDE Applications znacznie starszy program KSnapshot[1].

Spectacle posiada możliwości bardzo zbliżone do możliwości poprzednika, umożliwia tworzenie zrzutów wszystkiego ekranu, wybranego okna i wskazanego obszaru na ekranie (W przeciwieństwie do poprzednika musi to być koniecznie obszar prostokątny). Istnieje możliwość skonfigurowania czasu, po jakim zostanie zrobiony zrzut ekranu, jak i ukrycia kursora i obramowania okna, jeśli przedstawiamy tylko jedno okno.

W przeciwieństwie do poprzednika Spectacle nie wymaga podawania lokalizacji, w której chcemy zapisać zdjęcie, za każdym razem; teraz użycie opcji Zapisz spowoduje zapisanie pliku w określonej lokalizacji i o określonej nazwie[2]; użycie dialogu zapisywania wymaga użycia opcji Zapisz jako[3].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. https://www.kde.org/announcements/announce-applications-15.12.0.php
  2. Może to zostać zmienione poprzez otwarcie menu konfiguracji, które można otworzyć poprzez wybranie listy rozwijanej obok przycisku Zapisz i wyjdź i opcji Ustawienia zapisywania.
  3. Która jest również umieszczona w menu, o którym wspomina poprzedni przypis.