WeeChat

Z Linux Wiki
(Przekierowano z Weechat)
Skocz do: nawigacja, szukaj
WeeChat
Program
Weechat - po dołączeniu.png
Autor Sébastien Helleu i inni
Strona internetowa http://weechat.org/
Data wydania pierwszej wersji wrzesień 2003
Aktualna wersja 1.3 (wydana 16.08.2015)[1]
Środowisko graficzne 1.4-dev
Typ klient IRC
Napisany w C (z użyciem biblioteki ncurses)
Licencja GNU GPL v3

WeeChat – konsolowy klient IRC przeznaczony na systemy uniksowe. Został udostępniony na licencji GNU GPL i jest wciąż aktywnie rozwijamy. Jest modularny, składa się z lekkiego jądra i dodatkowych wtyczek, które odpowiadają za dodatkowe funkcje. Posiada tłumaczenie na język polski. Jest jednym z najczęściej używanych konsolowych klientów IRC, obok irssi.

Możliwości[edytuj]

Weechat posiada pełną obsługę protokołu IRC (zaimplementowaną w module irc), wraz z CTCP i DCC (to drugie w oddzielnym module xfer) oraz niektórymi niestandardowymi rozwiązaniami, takimi jak półoperatorzy, i rozwiązaniami wchodzącymi w skład standardu IRCv3, takimi jak rozszerzone informacje o użytkownikach wchodzących na kanał (extended-join), możliwość monitorowania ich obecności na serwerze (monitor), informacje o logowaniu użytkowników do serwisów sieci IRC (account-notify) czy mechanizm SASL (sasl).

Program posiada obsługę tworzenia logów (wtyczka logger), czy też przechowywania poufnych danych (np. haseł) w zaszyfrowanym pliku konfiguracyjnym, dostępnym po podaniu hasła (moduł secure). Wiele zachowań programu może zostać prosto skonfigurowanych poprzez polecenie /set. Wszystkie opcje konfiguracyjne posiadają swój opis, dostępny poprzez polecenie /help.

Interfejs[edytuj]

Wygląd programu jest w pełni konfigurowalny, począwszy od kolorów, kończywszy na układzie listy nicków i sposobie wyświetlania wiadomości. Ponadto, może on być używany zdalnie z innego urządzenia, przy użyciu modułu relay i odpowiedniej aplikacji (istnieje m. in. aplikacja na urządzenia dotykowe z systemem Android, czy komputery PC z graficznym interfejsem użytkownika).

Rozszerzalność[edytuj]

Możliwości WeeChata można rozszerzyć nie tylko poprzez moduły pisane w C, ale i poprzez skrypty, które mogą zostać napisane w jednym z 6 języków – Pythonie, Perlu, Rubym, Lua, JavaScripcie, Tcl-u lub Scheme (na obsługę każdego z nich przypada oddzielna wtyczka). Istnieje również strona z gotowymi skryptami. Ponadto skryptami można wygodnie zarządzać w samym kliencie, przy użyciu komendy /script (zawartej we wtyczce script), zarówno poprzez podawanie jej argumentów, jak i interfejs graficzny.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. stan na 24 października 2015, źródło: https://weechat.org/news/89/20150816-Version-1.3/