YaST/Zarządzanie oprogramowaniem

Z Linux Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Opisywana sekcja w programie YaST2

Sekcja Zarządzanie oprogramowaniem (Software Management) jest jedną z sekcji programu YaST i jego graficznego odpowiednika, YaST2. W graficznym menedżerze znajduje się w grupie Oprogramowanie na czwartej pozycji, w tekstowym – na drugiej.

Jak wskazuje nazwa owej sekcji, służy ona do zarządzania pakietami. Zawierają one zazwyczaj programy, gry i biblioteki. Zarządzanie nimi odbywa się przy użyciu biblioteki ZYpp (używanej też przez m. in. konsolowy menedżer zypper). Umożliwia to instalację, usuwanie i aktualizowanie pakietów.

Pakiety można przeglądać na dwa sposoby – kategoriami (zakładka[1] Grupy RPM) i wyszukując wg różnych kryteriów (zakładka[1] Wyszukiwanie). Pakiety pasujące do danej kategorii lub danych kryteriów są wyświetlane w formie tabeli zawierającej nazwę pakietu, jego opis, wersje (zainstalowaną i dostępną w repozytorium) i rozmiar. Możliwe jest oznaczenie chęci wykonania jakiejś operacji na jednym pakiecie lub wszystkich z listy. Operacje, które mają zostać wykonane przez aplikację można przejrzeć w zakładce[1] Podsumowanie instalacji.

Galeria[edytuj]

YaST[edytuj]

YaST2[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. 1,0 1,1 1,2 Element listy Filtr w aplikacji konsolowej.