rekonq

Z Linux Wiki
Wersja z dnia 20:38, 26 wrz 2015 autorstwa PiotrekD (dyskusja • edycje) (Utworzono nową stronę "{{małą literą}} {{Program | nazwa = rekonq | screenshot = 250px|Strona główna Linux Wiki otwarta w rekonqu | autor...")
(różn.) ← poprzednia wersja • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
rekonq
Program
Strona główna Linux Wiki otwarta w rekonqu
Autor wielu
Strona internetowa rekonq.kde.org
Data wydania pierwszej wersji 2 listopada 2008[1]
Aktualna wersja 2.4.2 (wydana 12.01.2014)[2]
Środowisko graficzne Logo KDE KDE SC
Typ przeglądarka internetowa
Napisany w C++ (z użyciem biblioteki Qt)
Licencja GPL v3

rekonq – przeglądarka internetowa przeznaczona oparta o bibliotekę Qt. Jest przeznaczona do użytku w środowisku graficznym KDE Software Compilation, z którym się dobrze integruje. Jest często domyślnie zainstalowana w dystrybucjach opartych o to środowisko jako zamiennik standardowego, ale cięższego i bardziej skomplikowanego Konquerora (będącego zarazem przeglądarką plików).

Przeglądarka ta jest oparta o silnik WebKit. Umożliwia przeglądanie wielu stron w kartach. Posiada prosty interfejs. Składają się nań paski przewijania, pasek kart i główny pasek narzędzi. Ów ostatni posiada domyślnie 4 przyciski (w tył, w przód, odśwież, pozostałe narzędzia) i pole tekstowe, które służy jednocześnie do określania adresu strony, jak i wyszukiwania danych przy użyciu wyszukiwarek. Program domyślnie posiada wiele zintegrowanych wyszukiwarek i umożliwia dodanie własnych. Każda skonfigurowana wyszukiwarka może zostać użyta w dowolnej chwili poprzez poprzedzenie treści wyszukiwania w polu tekstowym określonym skrótem i dwukropkiem, np. aby wyszukać frazę „Linux Wiki” w wyszukiwarce Yahoo (gdy domyślną wyszukiwarką jest jakaś inna), należy wpisać w pole wyszukiwania tekst yahoo:Linux Wiki. Ponadto pole owo służy do określania stopnia, w jakim załadowała się strona.

Program ów posiada również wbudowaną możliwość blokowania reklam, możliwa jest też instalacja dodatkowych wtyczek takich jak Adobe Flash Player czy Java. Umożliwia on także korzystanie z serwerów proxy i okien w tzw. trybie prywatnym. Zawarte są w nim także podstawowe narzędzia dla twórców stron.

Przypisy